Blizzard mám rád. Fakt moc. Ale nejsem ten zaslepený typ fanboje, který by přehlížel chyby. “Rozdělení” StarCraft II jako chybu neberu, to bylo dobré rozhodnutí. Jestli ale pánové z Irvinu něco kolosálně podělali, byl to launch a vůbec uspěchání Diabla III. Aukci jsem jako fail, nebo nedej bože hamižnost, vůbec nebral. Byl to naprosto logický krok – s předměty se “nelegálně” obchodovalo už v době Diabla II. Poptávka byla velká, tak proč to neudělat oficiálně? Hráči budou moct obchodovat bezpečně a přímo ve hře a tvůrci z toho budou mít prachy. Win win? V březnu 2014 aukce zmizí.

Vývojáři, konkrétně John Hight, production director na DIII: Reaper of Souls a Josh Mosqueira, nový game director, aka hlavní kormidelník, to oznámili na webu. Důvod je víceméně jasný. Aukce sice byly úspěšné a hráči je používali. Někteří na tom dokonce vydělávali slušné peníze. Možná ještě lepší, než za starých divokých časů druhého dílů. Ve výsledku ale aukce stály v cestě něčemu důležitějšímu. Samotnému jádru hratelnosti Diabla: vidiny získávání cool předmětů za efektní a uspokojivé rubání démonů.

Aukce byly dobrovolné a vůbec je používat nemusíte. Ale když vedle mě na stůl položíte otevřený balíček brambůrek, tak je taky dobrovolně nemusím sežrat… Konkrétní čísla z Blizzardu nevypadla, ale asi těch pár lidí na fórech nebylo výjimečně samo a zřejmě opravdu tolik lidí radši kupovalo předměty, než aby si je poctivě vyrubalo. Což je problém, když máte celou hru postavenou na rubání. Všichni obchodníci, kteří by chtěli na aukcích ještě zbohatnout, by si měli uložit do kalendářů datum 18. března 2014. Devatenáctého už nic neprodáte.

Není to tak dlouho, co vzal otěže vývoje nový šéf, Josh Mosqueira. Bývalý game director, Jay Wilson, neodešel v očích komunity úplně v dobrém. Nejdřív to schytal za always online, pak za zpackaný launch. Následovalo nadávání na aukce a vůbec nedodělanou hru. Nepolepšil si to ani vyfuckováním jednoho z tvůrců série. Byla by škoda, kdyby se na Wilsona vzpomínalo jako na toho co to dojebal a na Mosqueiru jako na opraváře. Wilson má za sebou Dawn of War a Company of Heroes, obě výborné hry. A D3 je taky navýsost povedený kousek. Stačí se podívat na reakce novinářů, nebo hráčů, kteří hodnotí samotnou hru a ne připojení, servery, nebo aukce.

That being said, Mosqueira teď jednoznačně opravuje. Což by dělal nevyhnutelně i Wilson. Kredit, který visel ve vzduchu a jen čekal na čí ramena spadne, teď má nový game director. Díky loot 2.0 vykročil pravou nohou. Zrušením aukcí, povedenou konzolovou verzí, loot 2.0 a vůbec postupnými opravami získává srdce hráčů, jedno po druhém. Hráči už teď na fórech nadšeně vykřikují a dělají, jako by to byl příchod spasitele. A já je vlastně chápu.

Je potřeba dodat, že tohle není poprvé, kdy se Blizzard podvolil a něco, co prezentoval již jako hotovou věc, zrušil. Teď nemluvím o nějakým jednotkách do StarCraftu a podobných “drobnostech”. Pamatujete ještě na Real ID? Systém, který by zavedl skutečná jména hráčů i na diskuzních fórech. Řekněme že menšina ho vítala s nadšením, ale drtivá většina spustila na hlavy zástupců Blizzardu takový shitstorm, že si nakonec vydupali změnu. Real ID zmizelo coby povinnost a teď ho můžete mít jen jako dobrovolnou věc navíc.

S odstraněním aukcí na obzoru se ale nabízí otázka jak to bude s bezpečností. Je bláhové se domnívat, že by 18. března 2014 lusknutím prstu vymizeli všichni obchodníci a nákupů chtiví hráči. Budou fungovat pořád a pořád budou věci prodávat. Otázka je, jak to budou dělat. Jaký černý trh se kolem hry zhmotní, jak bude fungovat a jak nebezpečný bude. Ruku v ruce s tím jde i další velká věc a to je neustále vyžadované připojení. Samozřejmě že by od toho teď mohl Blizzard upustit, ale to je podle mě nežádoucí.

A nejen kvůli pirátství. Taky kvůli černému trhu. Kdo si pamatuje na multiplayer Diabla II, tak ví co myslím. Když to trochu přeženu, tak každý třetí měl nacheatovanou postavu s šílenými statistikami a téměř nesehnatelnými předměty. V kooperaci to nebyla zábava, protože dotyčný všechno hned zničil. V PvP to nebyla zábava, protože vás dotyčný hned zničil. Jak by tohle Blizzard uhlídal, pokud by nabídl offline mód? Třeba nějak ano a na listopadovém BlizzConu se magické řešení dozvíme.

Mezitím můžeme oslavovat. Blizzard opět dokázal že umí přiznat chybu, naslouchat hráčům a klidně vyhodit podstatnou část hry. Víc takových studií.