Rebríčky, schodíčky, posledná vôľa, teda chcel som napísať zhrnutie predchádzajúceho roka, očakávania do toho nadchádzajúceho… je toho skrátka všade plno. Napríklad vyhlásenia najlepších hier vo svojom žánri. Zapeklitá to vec. A nie, s Diablom to nemá nič spoločné! ;) Na druhej strane, prečo trochu neobťažovať čitateľov KK pár slovami. Teda za predpokladu, že sa otravovať pár slovami nechajú. K tomu nám akosi vševedúci, onen mocný, ktorý sedí kdesi na konci vesmíru a dobre sa tam baví, dal slobodnú vôľu. Presnejšie povedané, čo rok dal a čo ďalší pridá alebo tak nejako.


Keď už som spomenul to peklo. Zoberte si ako to dopadlo na jednom nemenovanom webe – zhodou okolnosti tiež sa venujúcemu hrám. Dovolili si tam vyhlásiť – čisto subjektívnu – kategóriu RPG hier a vôbec, absolútne ani písmenkom sa tam nezmienili o Mass Effecte 2! Škandál rozmerov potápajúceho sa Titanicu. Taká do neba volajúca opovážlivosť… No a čo? Pýtam sa, no a čo? Mass Effect 2 je v pravde vynikajúce RPG, ale nevidím dôvod, prečo by ho niekto mal zaraďovať do širšej nominácie, keď nechce. Samozrejme, i ja mám favoritov za minulý rok a dokonca nie jedného. A vianočný stromček mi je svedkom, že je medzi nimi i spomínaný Mass Effect 2. Ale robiť opičky po zahraničných weboch nemienim. Mám svoju hrdosť, teda vlastne hlavu…hlavu myslím.

Aby som písmenkám uľahčil a vašim očiam tiež, hrubé best of 2010 by vyzeralo nejako nasledovne (zoradené abecedne, aby vám to neplietlo hlavienky):

Alpha Protocol
Drakensang: Am Fluss der Zeit
Fallout: New Vegas
Mass Effect 2
Recettear: An Item Shop’s Tale

Pekne sa nám to jednoliato sfarbuje. Môžem ja za to, že mojím obľúbeným žánrom je práve RPG?! Nemôžem. Od toho je tu stvoriteľ, ktorý mi daroval záľubu v tomto podivnom žánri a istotne sa tým dobre baví. Ale aby neostali na ocot aj iné druhy hier, tak v jednej oblasti je určite víťazom tretia sezóna – menovite:

Sam & Max: The Devil’s Playhouse

A to je asi tak všetko, čo utkvelo v pamäti a stálo minulý rok za reč. Bavíme sa o hrách. A bavíte sa o hrách s človekom, ktorého pohľad na svet je značne PC centrický, takže musí byť i výsledok značne PC tento. Ja viem, ja viem – tí takzvaní gamepad tlačisti, by ma zrejme – viac než pravdepodobne – poslali do miest kde Slnko nesvieti. Možno by aj na to mali právo, ale houby by im to pomohlo. Teda, ak by nechceli počuť, že NHL 11 je fakt, skutočne skvelá hra. Čo samozrejme ani nechcú, to však nič nemení na tom, že NHL 11 je fakt, skutočne skvelá hra. Teda mohol by som, avšak v poslednej dobe akosi zisťujem, že ľudia nemajú radi moje pravdivé predpovede a odhady – hlavne, že som mal vždy doteraz pravdu. Však! No nevadí, pre dnešok sa teda budem držať známeho príslovia: Nesúď hru podľa obalu. Takže súdiť sa dnes nebude.

Ale… Ide sa hľadieť do budúcnosti.

Nechcel by som sa opakovať, ale je ti dúfam jasné, drahý čitateľ, kam budem opäť smerovať. Presne, má to dve písmenká… Môžem za to, že som taký dobrý?! ;) PC centrizmus je heslom dňa, skromnejšie povedané, heslom tohto článku. Čo narobím? Pravda, ono by stačilo trochu, len trolilinku, jemne nakloniť tú vec na krku a vysypať i ino-platformové hry. Lenže na čo? Aj tak bude väčšina vydaná na všetky platformy. Takže, vlastne… kde je problém?

Pozn. na úvod: Autor sa osobne neteší na žiadnu hru. Na nové hry sa prestal tešiť už dávno. Novinky už berie na vedomie typickým gestom tvoriacim mávnutie rukou a povzdychom „Ách toto!“ Teda až na jednu výnimku, pri ktorej oznámení sa mu mierne zahmlili okuliare.

Začneme trochu akčnejšie ladenými produktmi.

Batman: Arkham City
Arkham Asylum bolo ako zjavenie z netopiera. Nikto nič nečakal. Nikto nič netušil. Žiadne nádeje, žiadne sklamania. To čo prišlo však bola vynikajúca hra. A presne o ten stupeň to bude mať Arkham City horšie. Už vieme o predchodcovi – skvelej hre. Tíska sa tu otázka – čo ty Batman, budeš rovnako dobrý ako tvoj predchodca?

Saints Row 3
PC verziu v tomto prípade len ticho odhadujem. Avšak kto sem občas zavíta, vie že druhý diel považujem za skvelú zábavu. Dokonca takú zábavnú, že je mnohokrát lepšia než GTA4 so všetkými svojimi DLC. To, že PC konverzia bola vrcholne sprasená, je vec druhá. Nič to však nemení na zábavnosti hry samotnej. I keď sa PC nedostalo takej podpory ako mala konzolová verzia. Od trojky očakávam čosi podobne šialené, voľné a zábavné. Snáď ma nesklamú.

Hunted: The Demon’s Forge
V tomto prípade je to zložité. Akčná fantasy rubačka, za ktorou stojí Brian Fargo. Stačí mi to aspoň k tomu, aby som hru jedným očkom sledoval. A keď to náhodou nevyjde, aspoň si ju kúpim vo výpredaji za diabolsky nízku cenu.

Deus Ex: Human Revolution
Reklamná kampaň a prvé ukážky ma presvedčili, že by som tejto hre mal venovať svoj čas. Cítim v tom mierne vibrácie prvého dielu, ale naďalej ostávam skeptický. Hrôzu, ktorú vyvolal druhý diel len tak niečo nezaženie. Uvidíme, potenciál tu je. I keď si osobne myslím, že obsahovo má hra nabehnuté na „zbytočný prequel“. Čo by bola pokojne látka na samostatný článok.

Mass Effect 3
Bojím sa bojím. Trailer ma nepresvedčil, skôr vyvolal otázky. Prečo zužovať vesmír len na Zem. Prečo opäť tvoriť Terra-centrický príbeh. Prečo sa vzdávať potenciálu a zužovať hranice hráčovho pôsobenia ešte viac. Áno, možno sa to zdá podivné, ale sú to presne otázky, ktoré si po zhliadnutí traileru kladiem. A to som ešte nevidel nič z hry. Takže, ako radila Jánošíkova stará mama, chce to kľud a počkať až bude viac informácií.

Dragon Age 2
Toto je asi najtragickejší kus v zbierke. Aj tak ho mám predobjednaný. Postavili celý prvý Dragon Age na hlavu a vytvárajú čosi hnusne lineárne a absolútne odpudivé. Pridaním pauzy a miernym zoom-om od hráča nevyriešia to, čo v základe ničia. Nepáči sa mi akým smerom sa uberajú, ale aj tak im to klišé opäť zhltnem i s navijakom. Smutné.

The Witcher 2: Assassins of Kings
Zaklínač ma necháva chladným. Chcem tú hru, určite ju budem hrať a budem sa pri nej baviť, pretože bude mať ten pravý PC feeling. Lenže je to opäť hra s preddefinovaným hrdinom a tých mám v poslednej dobe plný chrup. To nič nemení na tom, že má potenciál stať sa jednou z najzaujímavejších hier budúceho roka.

Čo ďalej? From Dust, potenciál tam je a autorovi držíme palce. Trine 2, čo bude minimálne tak dobrá a kúzelná hra ako prvý diel – určite! Duke Nukem Forever, hmmm. Rage? Moment. Pamätníci, spomínate si na časy Duke Nukem 3D vs. Quake? Že by sa nám tu rysovala repríza? Kdeže, tie časy sú už nenávratne preč. Pre závodníkov tu bude minimálne Test Drive Unlimited 2 a druhý Need for Speed Shift. A ktovie čo ešte. Vlastne, ja hlava deravá, dubová. Mortal Kombat! Ten skvelý, takmer klasický…ten kvôli ktorému mám tú strašnú vec, čo sa volá konzola. :) Jasná vec. Keď sa niekomu nepáči, môžem mu oddeliť hlavu od tela – i s chrbticou.

Skyrim…Skyrim…Skyrim. Čert vezmi všetky hry sveta, keď je na obzore Skyrim! Očakávame s nádejou i obavami. Inak sa to v dnešnom svete ani nedá. Obzvlášť v tom hernom, kde je všetko postavené na hlavu. A bude ešte horšie. :)