Před E3 nás každoročně čeká zhruba měsíc plný spekulací, dohadů, odhadů a úniků. Velkým firmám unikají videa, obrázky, informace, plány, kalendáře, data vydání a všechno možné, co je přísně tajné. Aktuálně toho víme už docela hodně, mimo jiné unikly informace a videa o novém PSP GO, PS3 Slim a podobně. Proč se tyhle úniky dějí a jak vlastně unikají?

Proč se dějí – protože hype. Jak unikají – úmyslně. Neříkejte mi, že si velká megakorporace neumí pohlídat nějakou informaci, se kterou chce na své tiskovce vytřít zrak jiné megakorporaci. Když se chce, tak to jde. Dokud nový prototyp nevyfotí nějaký permoník v čínské továrně na zázraky, tak se to ven nedostane (aktuální případ nového iPhonu, nebo PS3 Slim).

Vtip je v tom, že každá trochu větší firma má svůj PR tým, všemi mastmi mazaný a připravený leakovat exkluzivní věci do aleluja. Jednoduše spustí hru, vyfotí to na mobil (kvůli autentičnosti, aneb „jujky, on nám to někdo ukradl“) a pošlou to blogerovi, sajtě, nebo to někde jen tak vyvěsí. Tímhle způsobem se děje velké množství leaků. Je to totiž dobrý způsob jak budovat hype a firma si tak sama dobře kontroluje jaké informace pouští ven. Mnohokrát samotní zástupci firem potvrdili, že úmyslně leakují informace ven. Krásný případ „ha ha, vy ste všichni blbci“ je Twitter account GameFork, což je nějaký snaživý PR Microsoftu, který pokukuje po prémiích…

O další leaky se postarají novináři samotní. Těm se často ukazuje předem něco exkluzivního a občas se stane, že to hodný novinář vynese ven. Buď ho za to herní firma pochválí, pokárá, nebo nechá vyhodit. Představte si, že by někdo z novinářů pustil ven to krásné video z TRICO před rokem. Ano, čtete správně. To video, nad kterým teď půl internetu slintá je staré už přes rok a někteří vyvolení ho tehdy viděli (potvrdil to šéfredaktor 1UP, kterému bylo před rokem ukázáno). A teď se na oko dělá, že to odněkud uniklo. Když se chce, tak tak to jde – udržet v tajnosti klidně i rok.

Jaký je tedy smysl tohodle postu? Jaký je smysl života? Jaký je smysl těchhle „úniků“? Hype. Což je naprosto v pořádku. V pořádku ale není to, že se tomu říká „únik“ a všichni se na oko čertí, že jim něco uniklo. Prdlajz. Nic neuniklo. PíáR to na příkaz šéfa pustil ven. Jen minimum pre-E3 informací skutečně odněkud unikne nechtěným, neoficiálním či nelegálním způsobem. Tak tomu sakra přestaňte říkat „úniky“ a nedělejte z nás blbce.